Towarzystwo Wiedzy Powszechnej jest stowarzyszeniem, które istnieje ponad 50 lat, a swymi korzeniami sięga do dziewiętnastego wieku,

gdy kształcenie ludzi miało charakter nie tylko formalny i naukowy, ale także patriotyczny.

TWP nawiązuje do tradycji takich organizacji oświatowych jak Towarzystwo Uniwersytetów Rolniczych i Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych przekształconych po wojnie w Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych i Ludowych. W 1950 roku uchwałą Rady Ministrów zostało powołane Towarzystwo Wiedzy Powszechnej - prawny i moralny spadkobierca TURiL. Do chwili obecnej, pomimo zmieniających się warunków politycznych, społecznych i gospodarczych, TWP kultywuje nadrzędne cele swoich poprzedników - szerzenie oświaty i podnoszenie poziomu cywilizacyjnego społeczeństwa.

Oddział regionalny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Kielcach jest założycielem ponad 70 szkół, w których wiedzę zdobywa pięć tysięcy słuchaczy. Swoim zasięgiem obejmuje teren kilku województw:

 małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego: od Grójca po Nowy Targ i od Łańcuta po Przysuchę. Jest to terytorialnie największy Oddział TWP w Polsce.

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej jest ...

Organem założycielskim: 
niepublicznych nauczycielskich kolegiów języków obcych 
policealnych studiów zawodowych 
techników zawodowych 
liceów ogólnokształcących 

Organem prowadzącym: 
Ośrodek Diagnozy i Terapii Pedagogicznej 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 

Organizatorem: 
kursów BHP, zawodowych, komputerowych, języków obcych, dla gimnazjalistów 
kursów dla organizatorów i wychowawców placówek wypoczynku 

Współorganizatorem: 
Radiowego Uniwersytetu Powszechnego 
Uniwersytetu Trzeciego Wieku 

Kierunki kształcenia

Na terenie Delegatury Małopolskiej TWP w Krakowie kształci się tysiąc dwieście osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się niepubliczne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych ze specjalnością język angielski, pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W szkołach policealnych proponuje się następujące specjalności:
fototechnik 
technik informatyk 
technik hotelarstwa 
technik obsługi turystycznej 
technik organizacji usług gastronomicznych 
technik żywienia i gospodarstwa domowego 
kelner 


Spośród szkół średnich największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące, handlowe oraz technika fryzjerskie i mechaniczne.

Zasady funkcjonowania i rekrutacji

TWP jest organem prowadzącym szkoły dla dorosłych, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje lub je zmienić dostosowując się do aktualnych potrzeb rynku pracy. Prowadzi szkoły policealne i średnie ogólnokształcące, zawodowe różnych typów oraz kolegia języków obcych.

Słuchacze szkół otrzymują indeksy i legitymacje uprawniające do zniżkowych przejazdów środkami PKP. Słuchacze na podstawie zaświadczeń wydanych przez szkołę korzystają z prawa reklamowania od odbycia służby wojskowej.

Organizacja szkół odbywa się w poparciu o przepisy wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wysokość czesnego jest uzależniona od typu szkoły i liczby słuchaczy w klasie (semestrze). Każdy słuchacz uiszcza wpisowe w wysokości ustalonej przez organ założycielski. Nadzór nad szkołami sprawuje Kuratorium Oświaty województwa na terenie którego znajduje się szkoła. Podania o przyjęcie do szkół przyjmowane są w terminie od 4 maja do 25 sierpnia. W wyjątkowych przypadkach dyrektor szkoły może przedłużyć termin składania podań, ale nie dłużej niż do 30 września. Szkoły TWP mają wpisy do ewidencji szkół urzędów lub starostw powiatowych i posiadają uprawnienia szkół publicznych.